Různých udělátek na podporu učení cizího jazyka je spousta, stejně jako milión zaručených metod, jak se naučit jazyk za 14 dní. Málo co z toho funguje, ale jedna pěkná aplikace, která stojí za vyzkoušení, je Duolingo.
Naučit se cizí jazyk není jen tak. Trvá to tisíce hodin. Od úplných začátků, kdy nerozumíte vůbec nic, ale nechybí vám nadšení, brzy zapadnete do začátečnických bažin, kde se vám všechno plete, přijde vám, že je toho strašně moc a stejně nerozumíte, ani se nedomluvíte. Sotva se vyhrabete do pokročilejšího podhůří, kde už Vám některé věci začínají dávat smysl, vynoří se před vámi hory kluzkých gramatických pravidel a hluboké lesy slovíček, kterým sice pasivně rozumíte, ale když je potřebujete říct, prostě v hlavě nejsou.
K tomu, abyste se tímhle začátkem jazykové pohádky (za devatero bažinami, dvanáctero skalami a tisícero lesy) prokousali, existuje spousta učebnic, návodů, kurzů, tipů, ale bez těch hodin aktivního a pasivního učení to stejně nejde.
Mikrolekce a gamifikace
Jedny z relativně nových technik spojených s učením pomocí elektronických udělátek se nazývají mikrolekce a gamifikace. Studovaná látka je rozsekána na úplně malinké, jednoduché a zvládnutelné kousky, na které vám stačí klidně 5 nebo 10 minut. A za splnění kousků něco malého dostanete – jako v hazardní hře, jenom hrajete sami se sebou.
Duolingo
Na tomto principu funguje i jazyková aplikace na podporu studia jazyků Duolingo, která je k dispozici zdarma. Nejenom na počítači, ale stáhnete si ji do telefonu i tabletu. V češtině je zatím bohužel dostupné jen studium angličitiny, ale také je to nejstudovanější jazyk u nás.
Po jednoduchém přihlášení si vás Duolingo nejdřív krátce otestuje a přiřadí Vám nějakou výchozí úroveň. Pak už máte k dispozici jednotlivé mikrolekce, pomocí nichž si nejenom procivčujete angličtinu, ale sbíráte i motivační body zkušenosti a tzv. lingoty, které můžete vyměnit za různé výhody. Duolingo vám neustále připomíná, že k učení cizího jazyka se musíte dostat každý den, byť třeba jen na 5 nebo 10 minut, a v tomto směru vás motivuje.
Procvičování probíhá pomocí krátkých frází, ve kterých se učíte zároveň slovíčka i gramatiku. Překlad z češtiny do angličtiny a naopak je základ, vše je ale namluvené a někdy musíte mluvit i vy, abyste lekci splnili. Takže i „listen“ a „speak“, byť s tím mluvením se nepředřete. Pokud vám hned na začátku připadá, že mikrolekci už dávno zvládáte, stačí se z ní nechat vyzkoušet: pokud uspějete, nemusíte cvičit.
Duolingo vám jednotlivé už hotové mikrolekce občas připomene, abyte je tzv. posílili. To znamená opakovat, opakovat… Zajímavé je, že Duolingo je opravdu zdarma, nedávno sice přibyly reklamy, ale nijak moc neotravují. Autoři spoléhají na to, že v rámci studia časem využijete jejich testovací centrum, které už je zpoplatněné (jeden test vyjde na cca 50 dolarů). Certifikát od Duolinga nicméně zaměstnavatelé a školy mohou uznávat a také uznávají, podobně jako FCE, TOEFL apod.
Máte s Duolingem zkušenost? Podělte se o ni s ostatními v komentáři.