Marshmallo

Co o nás říká Marshmallow test?

Kdo by neznal máršmelouny! Sladká pěna z cukru, želatiny a škrobu obarvená a navoněná, dá se dokonce opékat. Psychologové jí používají jako testovací nástroj, aby zjistili, jak se dokážeme ovládat a co to pro náš život znamená.

Tzv. Marshmallow test probíhá jednoduše: do místnosti zbavené jiných lákadel, vizuálních i jiných posadí psychologové malé dítě. Na talířek před něj dají jeden kousek sladké lákavé pěny s tím, že když ho dítě nesní, dokud se nevrátí, dostane druhý. Někdo odolá, někdo ne. Někdo to zkouší tak napůl: přece se nic nestane, když si jenom kousek uždibnu, ne?

Co test říká pro budoucnost

Když psychologové sledovali testované děti dlouhodobě několik let, zjistili, že ty děti, které si vedly v testu dobře, tj. dokázali svému pokušení odolat a hedonické uspokojení ze sladkosti odložit, byli úspěšnější i v životě. Ve studiu, v práci, v průměrném výdělku. Zřejmě tedy naše schopnost se ovládat, odkládat spotřebu a jednoduché požitky přispívá značně k budoucímu úspěchu.

Jistou variantu Marshmallow testu podstupujeme vlastně každý den, Jíme slané a smažené chipsy, pijeme přeslazenou kolu, trávíme čas rolováním kolečka myši na Facebooku. Naše pudová a emoční část mozku je totiž obecně silnější, než ta racionální. Je tedy mnohem snazší vábení a lákadlům podlehnout, než vynaložit svou sílu vůle a odolat. Dlouhodobě to ale má spíš negativní účinky.