Londýn taxi hipokampus

Londýnští taxikáři mají větší hipokampus

Londýnští taxikáři mají výrazně více „malých šedých buněk“ (jak by řekl slavný Hercule Poirot), a to konkrétně v hipokampu – části mozku zodpovědné za krátkodobou paměť a prostorovou orientaci. Dokonce se zjistilo, že čím déle jako taxikáři jezdí, tím větší hipokampus.  Čím to je?

Londýn taxi hipokampus
Zdroj: Pixabay.com – CC0

Než dostanete v Londýně licenci na provozování taxislužby, strávíte minimálně dva až čtyři roky učením se Londýna, jeho čtvrtí a ulic. Londýn má rozlohu 1.572 km2, leží tedy tedy asi na třikrát větší ploše, než je Praha.

V desetikilometrovém okruhu od centra se nachází asi 60.000 ulic se všemi možnými jednosměrkami a nejrůznějšími zákazy a  zhruba 100.000 místy hodných zapamatování. Před zkouškami se musí řidič naučit 320 páteřních tras vedoucích skrz Londýn, aby mohl svého zákazníka dovézt na místo tou nejkratší a nejrychlejší trasou.

Celý Londýn v hipokampu

Co to znamená pro mozek ubohého taxikáře? Musí si v hlavě vytvořit skutečně detailní mapu města a umět se v ní zpaměti rychle zorientovat. Musí rychle najít možné trasy a rozhodnout se pro nějakou v závislosti na denní době, aktuální situaci a přání zákazníka. A za schopnost prostorové představivosti a paměti je odpovědný právě hipokampus.

hipokampus
Hipokampus v mozku se opravdu podobá mořskému koníkovi. Zdroj: Laszlo Seress, Wikimedia Commons – CC BY-SA

Hipokampus je něco jako naše pracovní paměť, která zpracovává aktuální zážitky, propojuje je s již uloženými a umožňuje nám si věci představovat, vybavovat v souvislosti s jinými. Navíc je to jedno z mála míst v mozku, kde se nám celý život tvoří nové neurony, které se zapojují podle potřeby a zátěže.

Takže taxikáři mají větší hipokampus, protože jezdí a pamatují si a představují si v hlavě obrovský Londýn. 320 páteřních tras, 60.000 ulic,  100.000 významných míst.

Není to vrozené?

Nemohlo by to ale být naopak? Že by osoby s větší schopností prostorové orientace si cíleně vybíraly povolání řidiče taxi? Kupodivu ne. Výzkum profesorky kognitivních věd z University College v Londýně Eleanor Maguirové ukázal, že i jiné zkoumané osoby, které v testech prokázaly mimořádné navigační schopnosti, neměly hipokampus o nic větší než běžný občan, naopak ve srovnání s taxikáři menší.

Chcete mít hipokampus co největší a výkonný? Tak se učte, trénujte prostorovou představivost a jezděte bez navigace! 🙂

mapa Londýn
Mapa Londýna na Google Maps. Zdroj: maps.google.com

Zdroj: Navigation expertise and the human hippocampus: a structural brain imaging analysis. Maguire EA1, Spiers HJ, Good CD, Hartley T, Frackowiak RS, Burgess N, www.the-london-taxi.com